Życie w PRL

7 06 2009

Bony żywnościowe


Pierwsze kartki na cukier wprowadzono w 1976 roku. Wielkość przydziału była uzależniona od wykonywanej pracy, wieku. W 1981 roku prawie wszystkie produkty potrzebne do codziennego życia były reglamentowane. System reglamentacji spowodował: handel wymienny kartkami, korupcję i sprzedaż dla niektórych, wybranych osób produktów bez kartek. Ścisły system kartkowy nie zabezpieczył popytu nawet na przydzielone odgórnie nominały. Rozpoczął się handel kartkami i ich sprzedaż po ustalonej wysokiej cenie. Istniał handel wymienny między obywatelami, kto pił i palił zamieniał kartki na słodycze na kartki na papierosy i alkohol. Alkohol miał wysoka cenę. Ludzie nie chcieli pieniędzy, woleli kartki na Reglamentacja nie dotyczyła funkcjonariuszy partyjnych, funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa mięso i inne towary. i milicji. Dla tej kategorii ludzi funkcjonowały specjalnie wydzielone, zakamuflowane sklepy. Dodatkową formą reglamentacji była sprzedaż mleka i masła dla małych dzieci. Górnicy jako grupa uprzywilejowana przez komunistów otrzymywali część pieniędzy za przepracowane soboty i niedziele w postaci „książeczek G”. Nabycie artykułów codziennego użytku odbywało się także w warunkach bardzo utrudnionych. Na „książeczki G” można było nabyć także towary na owe czasy luksusowe – kafelki, armaturę, lustra, odkurzacze, telewizory oraz inny sprzęt AGD. Handel „książeczkami G” generował uzależnienia alkoholowe, obniżał morale całego społeczeństwa.

Pewex

Górnicy jako grupa uprzywilejowana przez komunistów otrzymywali część pieniędzy za przepracowane soboty i niedziele w postaci „książeczek G”. Nabycie artykułów codziennego użytku odbywało się także w warunkach bardzo utrudnionych. Na „książeczki G” można było nabyć także towary na owe czasy luksusowe – kafelki, lustra ,odkurzacze, telewizory oraz inny sprzęt AGD. Władza komunistyczna chcąc rozładować napięcia społeczne spowodowane brakami w zaopatrzeniu w latach 1970 powołała specjalne sklepy zwane „pewexami” skupione w sieci kontrolowanej przez partię zwanej przedsiębiorstwem wewnętrznego eksportu. Można tam było nabyć atrakcyjne towary zwłaszcza zagraniczne za bony towarowe. Ceny tych atrakcyjnych towarów były bardzo zawyżone, a sposób ich nabycia utrudniony.

Punkty za pochodzenie

Był to element działań mających na celu ograniczanie nierówności w dostępie do wykształcenia w krajach realnego socjalizmu. Miały one zwiększać szansę na przyjęcie na uczelnie wyższe młodzieży robotniczej i chłopskiej. „Punkty za pochodzenie” przyznawano w czasie egzaminów wstępnych dodając je do sumy punktów uzyskanych za wyniki w poszczególnych egzaminach i za oceny na świadectwie maturalnym. Pozbawieni ich byli kandydaci, których rodziny kwalifikowano jako należące do kategorii inteligencji pracującej

Praktyka robotnicza

Był to obowiązkowy w czasach PRL element edukacji studentów wyższych uczelni, polegający na skierowaniu ich na miesiąc do pracy na stanowiskach robotników niewykwalifikowanych w firmach państwowych, niekiedy w branżach, nie mających nic wspólnego z kierunkiem. Praktyki te miały zbliżyć przyszłych inżynierów i magistrów do problemów, z którymi boryka się klasa robotnicza. Zamiast tego powodowały one wpajanie w młodym ludziom obrazu nieróbstwa i dezorganizacji. W zakładach zazwyczaj nie oczekiwano od praktykantów specjalnego zaangażowania ani nie przykładano się do procesu ich kształcenia.

Wolne soboty

W okresie PRL-u wolna sobota była dniem wolnym od pracy, wprowadzonym w poprzednio istniejącym 6-dniowym tygodniu pracy.Pierwszą wolną sobotą był dzień 21 lipca 1973 .Na początku 1981 roku wprowadzono zasadę, która stanowiła, że co druga sobota była wolna. Nie dotrzymano porozumienia ze strajkującymi. Następne porozumienie z 30 stycznia 1981 r. mówiło o tym, że trzy soboty w miesiącu miały być wolne. Pod koniec PRL-u prawie wszystkie soboty były wolne.

Bar mleczny

Był to polski rodzaj baru szybkiej obsługi, powstały w okresie międzywojennym. W okresie PRL nastąpił szczególnie intensywny rozwój tego typu placówek. Większość z nich należała do Spółdzielni Spożywców Społem. Bar mleczny był podobny w działaniu do dzisiejszych jadłodajni, ale oparty na tradycyjnej kuchni. Nazwa pochodzi od przewagi dań mlecznych. W jadłospisie występowały także potrawy oparte na jajkach i kaszach, mączne ,znacznie rzadziej mięsne, głównie z drobiu. W latach pięćdziesiątych XX w. w niektórych barach mlecznych oferowano także piwo.

Obowiązkowa prenumerata

Był to polski rodzaj baru szybkiej obsługi, powstały w okresie międzywojennym. W okresie PRL nastąpił szczególnie intensywny rozwój tego typu placówek. Większość z nich należała do Spółdzielni Spożywców Społem. Bar mleczny był podobny w działaniu do dzisiejszych jadłodajni, ale oparty na tradycyjnej kuchni. Nazwa pochodzi od przewagi dań mlecznych. W jadłospisie występowały także potrawy oparte na jajkach i kaszach, mączne ,znacznie rzadziej mięsne, głównie z drobiu. W latach pięćdziesiątych XX w. w niektórych barach mlecznych oferowano także piwo.

Milicja (MO)

Oficjalna nazwa policji w Polsce w latach 1944–1990. Była ona podporządkowana Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego, od 1955 zaś Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Oprócz zadań związanych z bezpieczeństwem i zwalczaniem przestępczości używana była w walce z opozycją i manifestacjami, skutkiem czego zwłaszcza w latach osiemdziesiątych była negatywnie postrzegana w społeczeństwie ze względu na zadania, które przewidziano dla MO, takie jak ewentualne działanie przeciw-partyzanckie. Formacja ta aż do chwili swojego rozwiązania była silnie uzbrojona .W 1990 została przekształcona w Policję.

Kolejka

Kolejka była nieodłącznym atrybutem codzienności w czasach PRL. Kryzys gospodarczy i braki w zaopatrzeniu sprawiały, że tam gdzie pojawiał się potrzebny towar ustawiała się kolejka ludzi chętnych do zakupu. Kolejki te przyjmowały rozmiary nie spotykane po tym okresie. W szczególności do historii przeszły największe pod względem liczności osób, kolejki do zakupu mięsa lub wędliny. Tego typu kolejki formowały się często nawet przed dostawą pożądanego towaru. W kolejkach mieszkaniowych oczekiwano nawet powyżej 20 lat. W wyniku powszechności zjawiska wykształciły się formy pomagające w organizacji:

listy kolejkowe
komitety kolejkowe
rezerwacja miejsca

Wojciech Jaruzelski

Wojciech Witold Jaruzelski jest to emerytowany żołnierz Ludowego Wojska Polskiego w stopniu gen. armii, były polski polityk, sprawujący stanowiska posła na Sejm PRL, I sekretarza KC PZPR ministra obrony narodowej prezesa Rady Ministrów PRL przewodniczącego Rady Państwa PRL prezydenta PRL i prezydenta RP.1 grudnia władze ZSRR przekazały polskim wojskowym plany wkroczenia wojsk radzieckich do Polski w ramach ćwiczeń „Sojuz 81”. Gotowość operacyjną do przekroczenia granicy wyznaczono na 8 grudnia. 5 grudnia na szczycie państw Układu Warszawskiego w Moskwie gen. Wojciech Jaruzelski przedstawił koncepcję samodzielnego zlikwidowania „Solidarności” i opozycji, gdy tylko wystąpią pierwsze oznaki wyczerpania społeczeństwa

NSZZ Solidarność

Społeczeństwo polskie w większości nie zaakceptowało roli swojego kraju jako wasalnego państwa. Świadomość zbrodni stalinizmu, ogrom represji, jakie spadły na żołnierzy podziemia niepodległościowego, wszechobecność aparatu ucisku politycznego (UB) nie skłaniały Polaków do uznania nowych, narzuconych siłą władz. Terroru nie mogły złagodzić nieliczne gesty np. zachowanie „Mazurka Dąbrowskiego” jako hymnu państwowego czy reforma rolna”Solidarność” powstała na bazie licznych komitetów strajkowych (w tym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku), które z czasem przekształciły się w komisje założycielskie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. NSZZ „Solidarność” został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

 

 

KLIKNIJ I SPRAWDŹ!


Oczami bezpieki. Szkice i materiały z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL     Z mocy bezprawia. Thriller, który napisało życie

Reklamy

Działania

Informacja

5 Komentarzy

5 11 2009
anka

Super mi sie przydało;dd!!

5 05 2013
Natala

no mi też do projektu z historii 😀

19 02 2013
Ruby

It seems like u truly know quite a bit related to this topic and this
demonstrates as a result of this excellent blog, titled “Życie w PRL | Twoja
Historia”. Thanks a lot -Augustus

22 11 2016
Pola Nowicka

Ekstra, to do projektu 🙂

3 03 2018
macieg g

na prezentacje nada się w sam raz 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
%d blogerów lubi to: