Wynalazki I Wojny Światowej

9 06 2009

Miotacz ognia

Miotacz ognia jest to innymi słowy broń mająca na celu wyrzucenie zapalonej mieszanki w stronę wroga. Inspiracją dla wynalazców miotacza ognia byli oczywiście Grecy a dokładniej stosowany przez nich tzw. ” ogień grecki „. Była to substancja składająca się najprawdopodobniej z oleju,  siarki i slatetry przez co raz już zapalona nie gasła nawet pod wpływem wody. Jedynym sposobem na poskromienie ognia było odcięcie dopływu powietrza. Miotacz ognia  składa się z części plecakowej ze zbiornikiem mieszanki zapalającej oraz butli z materiałem pędnym. Zbiornik połączony jest przewodem do części ręcznej , posiadającą spust i połączony z nim zawór a u wylotu specjalne urządzenie zapłonowe. Po otwarciu zaworu butli sprężony gaz dostaje się do przestrzeni ponad paliwem i wywiera na nie nacisk, sprawiając, że poprzez wąż dostaje się ono do części ręcznej. Broń ta miała zasięg zaledwie 30 m  , dodatkowo spora cześć mieszanki wypalała się zanim dotarła do celu ,dlatego stosowana była głównie do niszczenia bunkrów. Pierwszy została użyta przez Niemców w 1915 przeciwko wojskom brytyjskim.

Miotacz ognia

Czołgi

Projekt czołgu opracował już w XVI w nie kto inny jak wszystkim dobrze znany Leonardo Da Vinci człowiek którego geniusz wyprzedzał pokolenia. Nic wiec dziwnego że czołg pojawił się dopiero podczas I Wojny Światowej .Pierwsze wyprodukowane czołgi zostały oznaczone jako Mark I. Były to maszyny mogące pokonać  najtrudniejsze wówczas przeszkody napotkane na polu bitwy. Niestety jako że były to maszyny dość przełomowe jak na czas I Wojny Światowej miały swoje wady. Ilość kilometrów jaką mogły przebyć nie  napawała optymizmem nie mówiąc już o lichej konstrukcji którą z łatwością niszczyli Niemcy. Pierwszy raz zostały one użyte podczas bitwy pod Sommą. Służyły do celów wsparcia piechoty. Istniały dwie wersje męska , która posiadała armatę oraz karabin maszynowy , oraz żeńska posiadającą tylko karabiny maszynowe. Podczas wojny wyprodukowano ich około 150. Początkowo szybko niszczące się machiny nie stanowiły wielkiego zagrożenia, lecz w miarę udoskonalania czołg stał się on jedną z najbardziej śmiercionośnych broni używanej zarówno podczas II Wojny Światowej jak i dzisiaj.

Pierwszy czołg – bitwa pod Sommą

U-bot

Pierwszą jednostką podwodną był  dwuosobowy Brandtaucher wyprodukowany przez Wilhelma Bauera który zatonął tuż po pierwszym wodowaniu. Następstwem tych wydarzeń była produkcja U-botów niemiecki okrętów podwodnych. Podczas wojny były one potęgą niemieckiej marynarki. Pierwszy niemiecki okręt podwodny U-9 dokonał pod dowódcą kapitana Otto Eduard Weddigen, w ciągu jednej godziny
zatopił torpedami trzy brytyjskie krążowniki pancerne.  Stało się to dnia 22 września 1914 roku  w pobliżu wybrzeży holenderskich.

Okręt podwodny U-9

Lotniskowiec

Pierwszy lotniskowiec powstał w 1911r. Został on wybudowany poprzez przebudowanie pasażerskiego statku Argus. Posiadał zupełnie płaski lotniczy pokład , hangary mieszczące 20 maszyn oraz windy hydrauliczne. W związku ze słabo rozwiniętym lotnictwem lotniskowce  nie zostały w pełni wykorzystane za czasów I wojny światowej. Postrzegane były raczej jako okręty pomocnicze lub zwiadowcze. Prawdziwe i poważne konstrukcje tych statków postały dopiero pod koniec wojny. W pełni wykorzystane zostały podczas II Wojny Światowej gdzie po między innymi  inwazji na Pearl Harbor zostały uznane za duże zagrożenie a zarazem genialne rozwiązanie taktyczne w walce na Pacyfiku.

Jeden z pierwszych lotniskowców – HMS Campania

Bomba głębinowa

Bomba głębinowa składa się z ładunku materiału wybuchowego umieszczonego w zazwyczaj cylindrycznym metalowym kadłubie wodoszczelnym, wyposażonym w zapalnik. Najczęściej stosowane są zapalniki hydrostatyczne, powodujące wybuch bomby na odpowiedniej, zaprogramowanej głębokości, uruchamiane na skutek wzrostu ciśnienia wody.  Do czasów pierwszej wojny światowej były głównym środkiem do zwalczania okrętów podwodnych. Bomby zrzucane były seriami co zwiększało pole rażenia a zarazem prawdopodobieństwo trafienia wrogiej jednostki.

Bomba głębinowa


Myśliwce

W czasie I wojny światowej samoloty uważane były za maszyny do pobijania rekordów. Po pewnym czasie zorientowano się jednak że moga być wykorzystane do celów wojennych . Początkowo samoloty te nie posiadały uzbrojenia. Zniszczenie przeciwnika polegało na rzucie granatem czy strzałem z pistoletu. Dopiero w późniejszym czasie do samolotów tych dodano karabiny maszynowe. Jednym z pierwszych myśliwców był Vickers FB.5 Gunbus . Był dwumiejscowym dwupłatem ze śmigłem pchającym uzbrojonym w jeden karabin maszynowy. Samoloty w tamtym okresie były dopiero w początkowej fazie rozwoju militarnego dlatego tez miały wiele wad. Jedną z głównych były karabiny maszynowe przymocowane przed śmigłem samolotu. Naboje wystrzelone w nieodpowiednim momencie często uszkadzały skrzydło. Dopiero w późniejszym czasie zastosowano synchronizator dzięki któremu wystrzeliwane naboje nie uszkadzały samolotu.

Vickers F.B.5 Gunbus

Vickers F.B.5 Gunbus

Pisząc o myśliwcach I wojny światowej należy wspomnieć o asie lotnictwa niemieckiego Manfredzie von Richthofenie zwanym  ” Czerwonym baronem” . Był on postrachem dla wrogich pilotów czego dowodem może być liczba 80 zestrzel0nych wrogich pilotów. Zmarł podczas walki powietrznej niedaleko Sommy . Przyczyną śmierci był pocisk wystrzelony z  karabinów maszynowych znajdujących się na ziemi.

samolot „Czerwonego barona”

Sterowce 

Pierwszy sterowiec zaprojektowany został przez Niemca Ferdynanda Von Zappelin’a i nosił nazwę Luftschiff-Zeppelin 1 . Z biegiem czasu sterowce zaczęto popularnie  nazywać Zeppelinami. Sterowiec to ogólnie rzecz biorąc balon wypełniony gazami lżejszymi od powietrza ( hel , wodór) , do którego przymocowany był silnik oraz pokład sterowniczy. Tak skonstruowana maszyna miała swój udział podczas wojny. Na jej początku używana była jako obiekt zwiadowczy a później stosowany była do zrzucania bomb. Wraz z pojawieniem się  myśliwców sterowce stały się łatwym celem dla wroga dlatego też zostały wycofane jako środek bojowy.

Luftschiff-Zeppelin 1

Gazy bojowe

Chlor – Gaz ten po raz pierwszy został użyty przez Francuzów w 1914r. Mógł on wyrządzić poważne uszkodzenia układu oddechowego. Duże obrażenia powodował tylko w dużych ilościach, ponadto był łatwy do wykrycia.

Fosgen – Był on o wiele bardziej zabójczy oraz trudniejszy do wykrycia niż chlor. Stanowił on około 80% zgonów spowodowanych gazami podczas I wojny swiatowej.

Gaz musztardowy – Jego pierwsza nazwa to Iperyt. Po raz pierwszy został użyty przez Niemców w bitwie pod Yepres w 1917r.Był mniej szkodliwy od chloru czy fosgenu , ale długo utrzymywał się w powietrzu powodując olbrzymie oparzenia czyniące żołnierzy praktycznie nie zdolnymi do walki. Początkowo był on wypuszczany wraz ze sprzyjającym kierunkiem wiatru. Niestety wiatr często zmieniał swój kierunek , co powodowało śmierć niepożądanych żołnierzy , dlatego w późniejszym czasie do jego rozprzestrzeniania używano pocisków artyleryjskich

 

KLIKNIJ I SPRAWDŹ!

 

Aparatus     Higieniści. Z dziejów eugeniki

Reklamy

Działania

Informacja

19 Komentarzy

3 03 2010
Piotrek

Sporo błędów, w tym także ortograficznych.

2 03 2011
M a d o ś k a

Fajne 😉 pomogło mi rozwiązać moją prace domowa z histy 😉 Dzięki wielkie ;)) I pozdrawiam 😉

6 05 2011
rr

Ej a mozecie szczegółowo ;/ bo to mi nie pomoze

6 05 2011
rr

Ej a możecie szczegółowo ;/ bo to mi nie pomoze

8 05 2011
pomoc

Prosze o wiecej informacji bo mam zadanie na jutro !!pomocy

20 05 2012
Wypiiii

Jest dobrze. Ale ten błąd „rzołnierzy” mnie powalił >.<

4 05 2013
pitixd

gdzie to jest ?

24 05 2012
all

ja też używam tego do sprawdzianu z histori

28 05 2012
pawelmatrix125

miło że się przydaje , robiłem to bardzo a to bardzo dawno temu wiec nie jestem pewien czy dam rade coś dopisać ale poszukam notatek 😉

11 03 2013
Szymeniek

Przydatne pomogło w historii.Komentarz pozytywny.
Serdecznie polecam. Przydatne 😉

4 04 2013
malinka118

Dzięki, pomogło.

4 05 2013
pitixd

bardzo przydatne ,spoko strona

9 06 2013
Ktostomusialpowiedziec

Czytając ten tekst zdałem sobie sprawe z tego jak ważną rzeczą jest antykoncepcja. Praca to porażka. Fragmentaryczne Ctrl+v z Wikipedii, Błąd na błędzie, sztuczne komentarze. Czytanie tej pracy to strata czasu

15 07 2013
Edith

Quality articles is the important to interest the viewers to visit the website, that’s what this web site is providing.

30 08 2013
www.guidehorse.com

Wonderful beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your web site, how can i subscribe for a weblog
website? The account aided me a appropriate deal.
I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered vivid transparent idea

27 01 2014
irzyd

Genialna praca, napisane fajnym językiem, nie to co na Wikipedii. Akurat robię na ten temat prezentację, więc się przydało 🙂

25 03 2014
venus gillette free samples

free gillette razor sample 2014

6 08 2015
black rolex

black rolex

Wynalazki I Wojny Światowej | Twoja Historia

30 10 2016
filip wohlgetan

tak naprawdę spoko, ale to rzołnierzy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s
%d blogerów lubi to: